Soru-Cevap

S. Eliks SP3-CC gerçekten içilebilir mi?
C. Evet, eğer suyun kaynağında içmenize engel bakteriyel kirlenme ve/veya suda çözünmüş mineral miktarı (TDS) 1000 değerini aşmayan şebeke suyu ise içilebilir. Aski durumda daha özel diğer sistemlerimiz için bize başvurabilirsiniz.

S. Eliks SP3-CC piyasada satılan diğer arıtma sistemlerine mi benziyor?
C. Hayır. Eliks SP3-CC suyun doğal mineral dengesine etki etmeden, pH ve TDS değerinde değişime neden olmadan yüksek kalitede, mineralleri yerinde içme suyu sunar.

S. CC kısaltmasının anlamı olan CATALYTIC CARBON ne işe yarar?
C. Suya karışabilen klor, kloramin, geosmin, MIB (2-Methylisoborneol) gibi yapıları normal su arıtma sistemlerinde kullanılan normal aktif karon alamaz. Bu maddeleri yok edebilen tek yapı CATALYTIC CARBON’dur. Hiçbir cihazda olmayan bu özel ürün suda bulunan tüm organik ve inorganik yapıları tutma kabiliyetine sahiptir.

S. Ters Ozmos sistemlerinde sudaki tüm kirleticileri yok ettiği söyleniyor, doğru mudur?
C. Hayır. Maalesef yanlış bilinen bir durum olup pazarlama kozu amacıyla kullanılıyor. Sudaki eriyik haldeki minerallerin %90-95 aralığında seyreltir, ama yok etmez. TDS ile ham su ve arıtılmış su arasında TDS değeri farkı vardır. Ham su 120 iken arıtılan su 5-15 aralığındadır.

S. Ters Ozmos sistemler bakteri önler mi? Ve bu uygulama doğru mu?
C. Teknik olarak ters ozmos sistemden ilk başlarda bakteri geçemez ama çok kısa süre içerisinde bu kadar sıkı bir doku bakteriler için uygun bir üreme ortamı olduğundan çok hızlı çoğalır ve membran filtrenin üretim tarafından çok daha yoğun ve tehlikeli olarak sızmaya başlar. Bundan dolayıdır ki; bakteriyel olarak kirlenmiş hiçbir su kaynağına ters ozmos kullanılamaz. Üretici ambalajında ve kullanım kılavuzunda bu noktaya net olarak vurgu yapılır.

S. Ters Ozmos suyu ne kadar sağlıklı?
C. Dünya çapında yapılan birçok araştırma sonucu göstermiştir ki ters ozmos ile üretilen sular doğru yöntemler ile yeniden mineralli hale getirilmez ise (bu süreç basit bir ara mineral veya pH, alkali filtresi ile maalesef olmaz) son derece zararlı olup ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayıdır ki FDA veya benzer tüm sağlık kurumları özellikle içme suyunun 100 mg/lt’den (100 TDS) fazla mineral içermesi gerektiğini belirterek uyarır ve hatta yasak/kısıtlama getirir.